پرش به محتوا

Amy Lee Biography 

• اسم واقعی : امی لین لی (Amy Lynn Lee)
• تولد : 13 دسامبر 1981
• محل تولد : ریورساید کالیفورنیا
• قد : 5′ 4″ (1.63 متر)
• شناخته شده : خوانندهء گروه راک اونسنس
پدر امی (John Lee) یک DJ و مادر وی (Sarah Cargill) زنی خانه دار بود که از امی و برادر ( Robby ) و دو خواهرش ( Carrie و Lori) نگه داری میکرد. امی دارای خواهر سومی هم به نام Bonnie بود که در سن 3 سالگی به دلیلی نامعلوم از دنیا رفته بود و امی آهنگ Hello در آلبوم Fallen را برای وی ساخته است.
امی در مدرسه سردستهء گروه کر بود و در برخی از نمایشها هم نقش داشت. امی هیچگاه به طور حرفه ای به فراگیری خوانندگی نپرداخت. صدای وی میان Mezzo و Soprano است که اگر وی به طور حرفه ای به فراگیری خوانندگی پرداخته بود اکنون داری صدای Soprano (صدای شش دانگ) می بود. وی 9 سال به فراگیری پیانو پرداخته است.
خانوادهء وی به جاهای زیادی نقل مکان کرده اند که از جملهء آنها میتوان بهIllinois ، Kansas و Florida اشاره کرد ولی سرانجام در Little Rock, Arkansas ساکن شدند، جایی که گروه اونسنس شکل گرفت. امی در سال 2000 از Pulaski Academy فارغ التحصیل شد. او به طور مختصر هم در Middle Tennessee State University به تحصیل پرداخته است.

امی لی و بن مودی (مؤسس و گیتاریست گروه) همدیگر را در سال 1994 در یک کمپ تابستانی در آرکانزاس هنگامی که نوجوان بودند ملاقات کردند.
هنگامی که امی در حال نواختن آهنگ I’d Do Anything for Love (but I Won’t Do That) گروه Meat Loaf با پیانو بود بن مودی متوجه استعداد وی شده و پیشنهاد پایه ریزی یک گروه را به وی داد. اسامی اولیهء گروه عبارتند از » خیالات بچه گانه (Childish Intentions) » و » مصیبت زده (Stricken) » ولی سرانجام هر دو بر سر اسم «Evanescence (محو تدریجی) » به توافق رسیدند.
در طول سال این دو به نواختن آهنگ در کتابفروشی ها و قهوه خانه های شهر کانزاس مشغول بودند تا اینکه در سال 1998 اولین EP خود را به نام Evanescence EP ضبط کردند. دومین EP آنها در سال 1999 تحت عنوان Sound Asleep EP ضبط شد. همچنین آهنگی به نام You توسط امی نوشته و ضبط شد که آهنگی شخصی بود و قرار نبود در دسترس کسی قرار بگیرد. هنگامی که این آهنگ به سرقت رفت امی از همهء طرفداران تقاضا کرد که از پخش شدن بیشتر این آهنگ و حتی شعر آن جلوگیری کنند.
در سال 2000 آخرین EP گروه با نام Origin ضبط شد که چندین آهنگ آن در آلبوم رسمی گروه با نام Fallen که توسط امی و بن نوشته شده و در سال 2003 ضبط و در فروشگاهها عرضه شده موجود است.

 

 

با وجود اینکه گروه ندرتاً کنسرت یا اجرای زنده میداد به دلیل آثار ضبط شده ش طرفداران محلی زیادی کسب کرده بود که موجب شد گروه در سال 2001 قرارداد ضبط آلبوم Fallen را با شرکت Wind-Up امضا کند. گروه در آن زمان متشکل بود از John Le Compt (گیتاریست) ، Rocky Gray (درامر) و Will Boyd (بیسیست) که با موفقیت آلبوم Fallen همه یک شبه به ستارگان راک تبدیل شدند. پس از گذشت 1 سال بن مودی از گروه رفت – و دلیل رفتن خود را «اختلاف سلیقه» اعلام کرد – و جای خود را به Terry Balsalmo داد.
آهنگهای گروه اونسنس را به مخلوطی از صدای Tori Amos و راک گروه Linkin Park تشبیه میکنند.
اولین آلبوم رسمی گروه به نام Fallen در سال 2003 باعث شد امی نامزد دریافت 5 جایزهء Grammy شود که 2 جایزهء Grammy را به خاطر «بهترین گروه جدید» و » بهترین اجرای Hard Rock » در کلیپ Bring Me To Life که Sound Track فیلم Daredevil بود دریافت کرد.

امی لی صاحب سبک آرایش و لباس پوشیدن خاص خودش است. وی لباسهایش را خودش طراحی کرده و گاهی اوقات خودش نیز آنها را میدوزد. شایع شده است که وی میخواهد خط تولید لباسی برای خودش و به نام خودش به راه بیاندازد و لباسهایی که طراحی می کند را برای فروش عرضه کند، ولی امی در سود دهی اینکار شک دارد و همینطور بیشتر دوست دارد لباسهایی که طراحی میکند تک و با دست دوخته شوند و به تولید انبوه اعتقادی ندارد. او در کنسرتها و اجراهای زنده اش و همینطور در مراسمی مانند Grammy بیشتر از لباسهای توری استفاده میکند.
وی دارای یک Pierce در بالای ابروی چپش میباشد که بر روی عکس آلبوم Fallen قابل مشاهده می باشد.

 

 

بسیاری از دوست داران امی او را به خاطر استفاده نکردن از جاذبهء جنسی اش در کلیپ ها ، کنسرتها و …. تحسین میکنند. امی در مراسم گوناگون تاکید کرده است که به هیچ وجه از جاذبهء جنسی اش برای محبوبیت در خوانندگی استفاده نخواهد کرد و در مراسمی شرکت نخواهد کرد که موجب توجه افکار عمومی شود. و بارها از زبان وی شنیده شده است که گفته هیچگاه در مقابل دوربین بدن خود را عریان نخواهد کرد. وی در کلیپ Everybody’s Fool هنرمندانی را که با استفاده از جاذبهء جنسی به محبوبیت میرسند مورد استهزاء قرار داده و گفته است که آنان بازیچهء دست همگان اند و در حقیقت دروغی بیش نیستند. (اشاره به کلمهء Lies در کلیپ مورد بحث)

امی اکنون سخنگوی بنیاد کمک به بیماران صرع نیز می باشد که برنامه اش با نام Out of The Shadows خوانده میشود. هدف این مؤسسه کمک به آشنایی هرچه بیشتر مردم نسبت به بیماری صرع است تا نشان بدهند بیماران مبتلا به صرع نباید از جامعه طرد شوند و شایستهء برخورد منصفانه اند. این برنامه برای امی بسیار مهم است زیرا برادر کوچکترش به این بیماری مبتلاست و امی خوب میداند داشتن صرع چه حسی دارد.
از فعالیتهای دیگر امی میتوان به همخوانی با گروه Seether در آهنگ Broken اشاره کرد. این آهنگ با Shaun Morgan (دوست پسر سابق امی) به صورت دوئت اجرا شده است و در آلبوم Disclaimer II گروه Seether موجود می باشد که به عنوان Sound Track فیلم The Punisher هم انتخاب شده است.
امی لی بر روی آهنگ فیلم The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe نیز کار میکند و آهنگسازی آن را بر عهده دارد ولی کارهای وی را به دلیل اینکه برای فیلم بسیار تاریک و حماسی ست قبول نکرده اند. اگرچه امی گفته است که آهنگی که برای این فیلم در نظر گرفته بوده به تاریکی آهنگهای آلبوم جدید گروه که 3 اکتبر با نام The Open Door به بازار می آید نبوده است!
در روز 1 دسامبر سال 2005 مدیر سابق گروه Evanescence ، Dennis Ridler بر علیه امی شکایت کرد. مورد شکایت وی نفی قرارداد از طرف امی بود. دنیس ادعا کرده بود که پیش از موعد و غیر منصفانه او را از مقام مدیریت گروه برکنار کرده اند.
امی نیز دفاعیه و شکایتی بر علیه او تنظیم کرد. اتهامات امی به دنیس عبارتند از : » عمل نکردن به وظیفهء امانت داری، حمله و ضرب و شتم جنسی، چشم پوشی و غفلت در انجام کارهایی که وظیفهء انجامشان را داشته، تبدیل بدهی های کلان به بدهی های کمتر با تبدیل ارز و …» .
شکایتنامه به موارد دیگری از جمله توجه نکردن دنیس به کارهای امی و تمرکز بیشتر وی بر دیگر مشتریانش، پنهان کردن گروه از همسرش، مست بودن در هنگام ملاقاتهای کاری، سوءاستفاده فیزیکی از زنان و احساس افتخار کردن دربارهء عملش، دادن پیشنهادهای شرمانهء جنسی مکرر به امی، گرفتن پول بیشتر از حد قرار داد از گروه، استفاده از Credit Card امی برای خرید هدیه برای زنش و … اشاره میکند.

وکیل آقای دنیس ریدلر، Bert Deixler ادعا می کند که دنیس بطور کامل به تمام وظایف کاری اش در قبال گروه عمل کرده است و همیشه به طور حرفه ای و در سطح بالا به کارش پرداخته است.
اطلاعاتی بیشتر دربارهء امی :

چشمانش آبی رنگ اند و گاهی از لنز آبی تیره یا سبز استفاده میکند.

موی او بلند و بسیار تیره است.

او با دوستانش در یک رستوران حمع شده بودند که فردی ناشناس جلو آمد در چشمان امی نگاه کرد و از وی پرسید : » آیا خوشحالی؟» و امی میدانست که واقعاً خوشحال نیست و آن کلمات ساده وی را منقلب کردند و اینگونه شد که شعر آهنگ Bring Me To Life سروده شد. (How Can You See Into My Eyes Like Open Doors)

هنرمندان مورد علاقهء وی عبارتند از : Tori Amos ، Nirvana ، Michael Jackson ، NIN (Trent Reznor) ، Björk و Coldplay.

گفته است که اگر مشهور نمی شد به شکلی به مردم کمک میکرده است.

اسمش را از روی آهنگ Amie که مربوط به دههء 70 است برداشته اند.

قبل از همکاری با شان مورگان حدود 1 سال با وی دوست بوده است.

با هنرمندانی همچون Ted Nugent ، Jaime Foxx ، Morris Day و Steve Buscemi در یک روز به دنیا آمده است.

دارای یک بچه گربه به نام Zero می باشد.

هنگامی که به وی پیشنهاد بازی کوتاه در فیلم The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe را دادند، خواستار بازی در نقش کسی شد که کشته میشود.

در مدرسه آهنگی را برای گروه کر مدرسه با نام Listen To The Rain ساخت و در جشن فارغ التحصیلی آن را اجرا کرد.

آهنگ Hello را در سوگ خواهر 3 ساله اش ساخت. این آهنگ بقدری شخصی است که وی گفته است نمیتواند آن را در هیچ اجرای زنده ای بخواند زیرا به شدت ناراحت خواهد شد.

جملات امی :

» من خوشحالم که مردم موسیقی ما را قبول میکنند و به هنر ما علاقه دارند، محبوب باشیم یا نباشیم برای من فرقی نمیکند. »

» این حقیقت که او از گروه رفت اینگونه نبود که من را بکشد یا به احساسات من صدمه بزند و من احساس کنم یک دوست خوب را از دست داده ام، من بیشتر احساس آسودگی میکنم، زیرا او اینقدر ناراحت بود که در برنامهء قبلی ناراحتی ش را به همه منتقل کرد. ما همه امیدواریم او اکنون خوشحال تر باشد. » – جواب به سوالی که از وی دربارهء رفتن بن مودی از گروه پرسیده شد.

» اگر من واقعاً چیزی فراگرفته ام به یاد نمی آورم و هر اتفاقی ممکن است بیافتد. »

» ما واقعاً یک گروه راک هستیم، ولی پیچیدگی از آنجا شروع میشود که آهنگهای ما حماسه ای، احساسی و سیاه است. »

» عزیزان من، من اگر نتوانم سیاه بنویسم نمیتوانم زندگی کنم!! »

 


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: